Strona zawiera elementy flash'owe. Aby pobrać Adobe Flash Player kliknij tutaj.

„Uśmiech Primadonny” jest opowieścią o Primadonnie, gwieździe Operetki Warszawskiej, współtwórczyni jej sukcesów w ciągu kilku powojennych dekadach, o Elżbiecie Ryl-Górskiej, warszawiance od pokoleń, wychowance wielkiej Ady Sari i ulubienicy Ludwika Sempolińskiego. To w młodziutkiej Rylównie niezapomniana Messalka dostrzegła swoją następczynię.

Elżbieta Ryl-Górska zachwycała publiczność wykonaniami najsławniejszych operetkowych ról, m.in. Hanny Glawari w Wesołej wdówce, Rozalindy w Zemście nietoperza, Heleny w Pięknej Helenie. Występowała ze znakomitymi parterami oraz zespołami w wielu teatrach operetkowych i operowych w Polsce i poza krajem.

Jej kariera trwa. Nadal ma recitale i koncerty oraz wiernych, ale też nowych wielbicieli, bo swoim talentem wokalnym i aktorskim, urodą sceniczną, ale i naturalnym wdziękiem, pogodą ducha i błyskotliwym poczuciem humoru przyciąga wszystkie pokolenia.

Lektura „Uśmiechu Primadonny” dzięki osobowości bohaterki i jej anegdotom na pewno wywoła serdeczne uśmiechy czytelników, ale jednocześnie szczerość jej wypowiedzi skłoni do refleksji nad niezasłużenie przerwaną historią operetki w Polsce.

Autorzy książki, dziennikarka Karolina Prewęcka oraz znawca muzyki klasycznej Paweł Świętorecki spletli ze sobą różne formy pisarskie: wywiad rzekę z Elżbietą Ryl-Górską, wspomnienia jej przyjaciół i rozmowy z nimi, cytaty ze źródeł historycznych. Powstał portret artystki i kobiety, pełen faktów i emocji, w tle z przemianami ustrojowymi, a także przeobrażeniami zachodzącymi w przestrzeni sztuki i szerzej w relacjach międzyludzkich. Warto poznać Uśmiechniętą Primadonnę i jej miłość do tego, co nieprzemijające i piękne.

„Uśmiech Primadonny”
Karolina Prewęcka, Paweł Świętorecki
Wydawnictwo Demart

Projekt i wykonanie: web-project.pl