Wabi-Sabi, czyli mieszkanie po japońsku

Czym jest Wabi-Sabi? To styl wnętrzarski, który powstał w Japonii, nieco w pozycji do popularnego stylu skandynawskiego, gdzie wszystko jest zimne i uporządkowane w każdym szczególe. Według Wabi-Sabi nie wszystko musi być perfekcyjne. Wręcz przeciwnie, powinniśmy odnajdywać piękno w rzeczach niedoskonałych, postawić na naturalność i zaakceptować zmiany zachodzące wraz z biegiem czasu. Wabi-Sabi pozwala na odejście od konsumpcjonizmu, pokazuje, jak wykorzystać to co mamy. Jak wygląda wnętrze urządzone według Wabi-Sabi?

Funkcjonalność i prostota

Mieszkanie urządzone według Wabi-Sabi charakteryzuje się ulubioną przez Japończyków prostotą form i swego rodzaju oszczędnością w ilości mebli. Zatem w mieszkaniu w tym stylu nie znajdziemy ciężkich, bogato zdobionych szaf i komód, we wnętrzach Wabi-Sabi przeważają raczej niewielkie meble, o prostym designie. Takie powinny być również przejścia do poszczególnych pomieszczeń. W tego rodzaju pomieszczeniach doskonale sprawdzą się drzwi Porta z kolekcji FOCUS lub LINE.

Przedmioty nadgryzione zębem czasu. Styl Wabi-Sabi to także wykorzystanie starych przedmiotów i materiałów, które posiadają swoją historię. Najbardziej charakterystyczne są dla tego stylu ściany ze starej cegły, tylko w niektórych miejscach nierówno pokryte tynkiem lub ściany, na których są widoczne „przetarcia” gdzie spod obecnego koloru ściany wychodzi jej poprzednie kolory. Dobrze będą wyglądały też nieco zużyte meble jak stoły czy poprzecierane szafki, na których widać ślady użytkowana.

Naturalnie

Wnętrza w tym japońskim stylu powinny także być urządzone w zgodzie z naturą. Wabi-Sabi lubi dużo drewna, zwłaszcza tego z niedoskonałościami, jak sękate półki i blaty. W takim wnętrzu idealnie będą pasowały drzwi Porta pokryte naturalną okleiną, w kolorze dopasowanym do wybranej przez nas kolorystyki wnętrza. W przypadku mebli możemy też wykorzystać stare elementy do stworzenia czegoś nowego, jak stare drzwiczki przerobić na stolik do kawy lub półki na książki.

REKLAMA:

Autoryzowany dystrybutor drzwi antywłamaniowych Gerda Hermes Warszawa.

Różne kolory i faktury. Kolorystyka ścian i mebli w tym stylu jest zazwyczaj stonowana, o w odcieniach bieli, szarości, brązy, zieleni i beży. Jednakże śmiało możemy zaszaleć z kolorami dodatków. Kolekcja kolorowych wazonów? Jak najbardziej! Kanapa z wieloma wzorzystymi poduszkami i jaśkami? Oczywiście! Jeżeli chodzi o faktury możemy łączyć je do woli. Ważne jest, aby uzyskać we wnętrzu wrażenie, jakby wiele elementów znalazło się w nim przez przypadek, ale jednocześnie by do siebie pasowały.